מתי ניתן לוותר על ביטוח מקיף לרכב?

על מנת לענות על השאלה שבכותרת, עלינו להבין מה בכלל כולל ביטוח מקיף לרכב. כל אדם שנוהג על רכב חייב לרכוש ביטוח חובה, ורבים גם בוחרים לרכוש ביטוח מקיף. על ביטוח החובה אי אפשר לוותר (על פי החוק), אך ההחלטה אם לרכוש ביטוח מקיף או לוותר עליו היא בהחלט התלבטות. הכל כמובן תלוי במצב הכספי שלכם, אך גם לסוג הרכב שלכם ולאבזור שבו יש משמעות. בכתבה זו ננסה לענות על השאלה הלא פשוטה - מתי ניתן לוותר על הביטוח המקיף לרכב?

 

מי צריך ביטוח מקיף ומה הוא כולל?

כל מי שיש לו רכב משלו רוצה לדעת שאם יקרה משהו לרכב, הוא יוכל לקבל פיצוי כספי. בדיוק למען מטרה זו קיים הביטוח המקיף. בניגוד לביטוח החובה המיועד לכיסוי עבור נזקי גוף (שנגרמים למי שמעורב בתאונה), הביטוח המקיף מתייחס לרכוש שנפגע. רכב יכול להיפגע בכל מיני דרכים - תאונה, שריפה, פריצה לרכב, נזקי טבע (סופות, רוחות, ברד כבד ועוד), וכל הנזקים הללו עלולים לגרום לנזק כספי גדול לנהג שאין לו ביטוח מקיף. כמובן שהנזקים הנפוצים ביותר הם נזקים כתוצאה מפריצות לרכב או מתאונות דרכים, ולכן כדאי מאוד לרכוש ביטוח מקיף איכותי אם רוצים להיות מכוסים ולישון בשקט בלילה. הביטוח המקיף יכול לכלול גם ביטוח צד ג', שהוא ביטוח כנגד נזק שבעל הרכב (והביטוח) גורם לרכב אחר. יש לא מעט כיסויים הנכללים בביטוח המקיף הסטנדרטי - כיסוי אובדן מלא Total Loss (במקרה של תאונה בה הרכב ניזוק לגמרי ולא ניתן לשקם אותו), כיסוי איכותי מפני פריצות לרכבים, כיסוי מפני גניבה מהרכב (גניבת מערכת השמע, ריפודים, גלגלים ועוד), כיסוי מפני נזקים כתוצאה מפגעי טבע (למשל - רוחות, שריפות, שיטפונות ועוד) וזוהי רשימה חלקית בלבד.

 

לכיסויים הסטנדרטים ניתן להוסיף כיסויים נוספים כגון ביטוח שמשות, ביטוח גרירה וחילוץ, שירותים מגוונים כגון החלפת גלגל, אספקת דלק ועוד. לעיתים, כאשר הרכב כולל מערכות יקרות במיוחד (כמו מערכות שמע משוכללות למשל) יש לבטח את הפריטים היקרים באמצעות כיסוי נפרד. לכיסויים הללו ניתן ואף רצוי להוסיף גם את כל הכיסויים הכלולים בביטוח צד ג', מכיוון שפגיעה ברכב יקר מאוד עלולה לעלות ביוקר. מידע נוסף על כך תוכלו למצוא כאן.

 

האם אפשר להסתדר ללא ביטוח מקיף?

זוהי כמובן שאלת השאלות! אם יש לכם רכב יקר כמובן שכדאי לכם לרכוש ביטוח מקיף (אחרת אתם לוקחים סיכון גדול), אך מה עושים אם המדובר ברכב זול במיוחד (של כמה אלפי שקלים למשל). גם נזק לרכב של עשרת אלפים שקלים הוא נזק לא קטן, אז היכן עובר הגבול? זה תלוי כמובן ביכולות הכלכליות של הנהג. בדרך כלל, לא נהוג לרכוש ביטוח מקיף לרכב ששוויו אלפי שקלים בודדים בלבד, אך אם יש לכם את האמצעים לכך ניתן בהחלט לעשות זאת. את הרכבים היקרים לעומת זאת מומלץ מאוד לבטח. יש לקחת בחשבון את שווי הרכב, עלות הביטוח וגובה ההשתתפות העצמית. חשוב לזכור כי ככל שההשתתפות העצמית קטנה יותר כך הפרמיה של הביטוח היא גבוהה יותר. אם אתם רוצים להוזיל את העלות החודשית של הביטוח תוכלו להעלות את גובה ההשתתפות העצמית.

 

לסיכום, כל נהג צריך לשבת עם עצמו, לבצע מחשבה מעמיקה ולהגיע למסקנה אם שווה לו לבטח את הרכב שלו. במקרים בהם הרכב הוא יקר ההחלטה היא קלה (בוודאי שלבטח!), אך כאשר השווי של הרכב הוא נמוך ההתלבטות היא בהחלט גדולה. ישנם רבים המעדיפים לוותר על רכישת ביטוח מקיף במקרים אלו.
כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש