גניבות ופריצות לרכב

בכל 20 דקות נגנב רכב בישראל. הרבה, נכון? למרות זאת מבטא נתון זה אופטימיות, משום שזוהי ירידה לעומת שנים קודמות בהן הוצב שיא של 5 מכוניות בשעה.
תעשייה פלילית שלמה מתנהלת סביב רכבים גנובים. מה קורה לרכב לאחר שנגנב? ישנם מספר תרחישים אפשריים:

מכירת מכוניות ל"משחטת רכב" לצורך פירוקו

גניבת הרכב היא השלב הראשון ב"מקצוע" התהליך. גנבי הרכב מעבירים אותו תוך שעות ספורות לשטחים, שם הוא מפורק במהירות לחלקים אשר נמכרים מאוחר יותר למוסכים כחלקי חילוף. במעגל קסמים כזה יגנבו יותר רכבים פופולאריים, מאחר שמטבע הדברים חלקי החילוף שלהם נדרשים יותר.
במשטרה טוענים שחברות הליסינג תורמות להחרפת תופעת גניבות הרכב משום שהן מסרבות לבטח את ציי הרכב שלהן בביטוח מקיף. מה הקשר? כאשר מכוניות הליסינג נפגעות בתאונה מבקשות החברות להוזיל ככל הניתן את מחיר התיקון – מאחר שהן צריכות לממן את מלוא התיקון ללא קבלת פיצוי מחברת ביטוח. וכך, בחיפושיהן אחר חלקי חילוף זולים הן בעצם מפרנסות את המוסכים שקונים חלפים זולים מהשטחים.

בצד גניבות הרכב לצורך פירוק משגשג גם שוק של הונאות ביטוח. בעל הרכב "מזמין" את גניבת מכוניתו, המכונית "נגנבת", מועברת למשחטות בשטחים ומשם חוזרת לשטחי ישראל כחלקי חילוף. במקביל מודיע בעל הרכב למשטרה על גניבת רכבו ותובע את חברת הביטוח שלו. בשיטה זו הוא מקבל גם את הפיצוי מחברת הביטוח וגם תשלום עבור מכירת הרכב למשחטה.

זיוף זהות הרכב ומכירתו מחדש

רכבים אשר ניזוקו בתאונה והוכרזו כטוטאל לוס, נמכרים לסוחרי רכב. גנבי הרכב קונים מכוניות כאלה, כשהדבר שהם מעוניינים בו בעצם הוא רישיונות הרכב. במקביל הם יגנבו מכונית זהה וישתמשו בחלקים מהמכונית ההרוסה כדי להעתיק את זהותה אל הרכב הגנוב. לאחר מכן יימכר הרכב מחדש במחיר העולה פי כמה על מחיר ההריסות שנרכשו מסוחר הרכב. שינוי זהות זה מתבצע אף הוא בשטחים ואז חוזרת המכונית למגרש מכוניות שזוהי התמחותו – מכירת כלי הרכב שזהותם זוייפה.

"שימוש חוזר"

מכוניות גנובות רבות מוצאות עצמן מגיעות גם כן לתחומי הרשות הפלסטינית, ושם הן פשוט עוברות בעלים וממשיכות לנסוע על הכביש. מעידה על כך כמות הדלק שנצרכת בשטחי הרשות, שאינה עולה בקנה אחד עם מספר המכוניות הנמצאות בה לפי הרישומים החוקיים. יש סוברים שמספר המכוניות הגנובות שנוסעות בשטחי הרשות הוא פי חמישה ממספר המכוניות החוקיות!

גניבת רכב לצורכי דרישת כופר

ישנן מכוניות ה"נחטפות" לצורך כופר. המכונית נגנבת, ושעות ספורות לאחר מכן מקבל בעל הרכב שיחת טלפון מהגנב. הגנב מציע לבעל הרכב את החזרת רכבו תמורת תשלום. המשטרה מזהירה שיש סיכון עצום בהיענות לדרישה: המפגשים נערכים בדרך כלל על קו התפר, ורבים מהם הסתיימו בכך שבעל הרכב השאיר במקום את הכסף וגם את המכונית לאחר שאוים בנשק.

איך הם עושים את זה?

למרות שלל אמצעי המיגון הקיים בשוק, עדיין קל מאוד, כנראה, לגנוב רכב. בדרך כלל שוברים הגנבים את החלון הקדמי או פורצים את המנעול. גנבי הרכב יודעים להתמודד עם משביתי מנוע (אימובילייזר) וקודניות, הם מחברים את חוטי ההצתה ואפילו מחליפים את מחשב הרכב.
אזעקות המותקנות ברכב אינן אפקטיביות במיוחד, מאחר שהציבור מפגין אדישות לקולות וגנבי הרכב מנטרלים אותן במהירות.
לפעמים נגנבים כלי רכב בקלות בלתי נסבלת באחת מדרכים אלה:

  1. מפתחות נגנבים מתוך בית או תיק.
  2. בעל הרכב יוצא מרכבו, משאיר את המפתחות בפנים וגנב זריז נכנס אליו ונוסע לדרכו.
  3. מכונית נתקלת בך מאחור ברמזור, פגיעה קלה, וכשאתה יוצא לבדוק מה קרה נכנס הגנב לרכב ונוסע. גרסה נוספת של מקרה כזה היא שמסמנים לך שיש לך תקר בגלגל או מכסה תא מטען פתוח, וכשאתה יוצא לבדוק – הרכב נוסע בלעדיך.

אפשר להקשות על גניבת הרכב ע"י שמירה על המפתחות במקום נסתר, והוצאת המפתח ממתג ההצתה בכל פעם שאתם עוזבים את הרכב. מומלץ גם לנעול את הרכב גם אם יצאתם לזמן קצר ביותר.

אפשרות נוספת, לבעלי הידע הטכני, היא ליצור "משבת מנוע" מתוצרת בית, כלומר לנתק חלק ממערכות הרכב באופן עצמאי ובמקום שאינו שכיח. גנב רכב אשר אינו מצליח להפעיל את המנוע בשיטות הרגילות עשוי לוותר על הגניבה ולהמשיך לרכב שנגנב בקלות רבה יותר.

אחרי שהרכב כבר נגנב

אם נגנב הרכב למרות כל אמצעי המיגון, יש להודיע למשטרה בהקדם האפשרי. במשטרה תקבלו אישור על התלונה, איתו תיגשו לחברת הביטוח כדי להגיש תביעה. אם לא יימצא הרכב ע"י המשטרה תמשיכו בהליכים בחברת הביטוח על מנת לקבל את הפיצוי הקבוע בפוליסה שלכם.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש