ברוך שעשני אישה – נשים משלמות פחות

כשהמספרים והסטטיסטיקות מתחילים לדבר התמונה האמיתית מתבהרת – לרובן של תאונות הדרכים ולרובן המוחץ של תאונות הדרכים הקטלניות שותפים גברים...

יום א' 15.3.09

הפוסע ברחובות תל-אביב בכל שעה של היום, סביר שייתקל במחזה היומיומי הבא: בחורה מחנה את רכבה, כאשר מחוץ לרכב, על הכביש או המדרכה, עומדת חבורה של גברברים, מקצתם צעירים יותר ומקצתם קצת פחות, ה"מפנקים" אותה בקריאות כיוון ועידוד המלוות בהנפות ידיים מסורתיות. "סעי, סעי – יש לך עוד" צועק האחד, בעוד השני מכין את כף ידו לתנוחת "עצור". גדוד הגברברים לא ינום ולא ישן עד שיחנה רכבה של הבחורונת שלנו בקו מקביל מושלם למדרכה ובמרחק מדויק של 10 סנטימטרים ממנה.

לא רחוק משם, ממש במרחק בניינים ספורים, מחנה גברבר צעיר אחר את רכבו. הרכב גדול, והמרווח בין המכוניות צר מלהכיל אותו, אולם אף על פי כן, חנייה בתל אביב היא מצרך נדיר, ועל כן הגברבר שלנו מנסה להחנות את רכבו למרות הקושי הברור. איש אינו נחלץ לעזרתו של הגברבר, והאירוע מסתיים בשפשוף קל של אחורי הרכב שלפנים, ודפיקה קלה של קדמת הרכב שמאחור. אבל היי, מי סופר?

בחורות לא יודעות לנהוג, או ככה לפחות מספרים להן. בהרבה מובנים העולם שייך לגברים, זה לא חדש. אבל כשהמספרים והסטטיסטיקות מתחילים לדבר התמונה האמיתית מתבהרת – לרובן של תאונות הדרכים ולרובן המוחץ של תאונות הדרכים הקטלניות שותפים גברים. הזהירות, ההססנות והאיפוק המאפיינים את ההתנהגות הנשית מסייעים לנשים לקחת נתח קטן מאוד בסטטיסטיקת תאונות הדרכים. עוד מראים לנו המספרים, כי הנזק שנגרם כתוצאה מתאונות שמעורבות בהן נשים לרוב קטן בהרבה מזה הנגרם כתוצאה מתאונות שבהן מעורבים גברים.

עד לפני שנים ספורות, חברות הביטוח לא התייחסו לנתונים האלו והפגינו שוויון מוחלט ביחס לגברים ולנשים, כלומר – גברים ונשים שילמו פרמיה חודשית שווה. אבל ממש כשם שהשכילו להבין בחברות הביטוח שהפרמיה החודשית של נהג צעיר צריכה להיות גבוהה יותר מזו של נהג מנוסה, בשל נטיית נהגים צעירים להיות שותפים בתאונות דרכים בשיעור גבוה יותר, כך השכילו להבין שם גם שאין סיבה שאישה תשלם פרמיה זהה לזו של גבר.

התופעה החלה בארצות הברית, שם זיהו חברות הביטוח את הפוטנציאל העסקי. חברות מסוימות בארה"ב אף הרחיקו לכת עד כדי כך שהן מוכנות לבטח נשים בלבד. שני הצדדים מרוויחים מהעסקה היחסית-חדשה-הזו; חברות הביטוח שמבטחות נשים בעלות נמוכה יותר זוכות לפלח שוק גדול (מעל מחצית מהאוכלוסייה, ליתר דיוק) של מבוטחות שסיכוייהן לפרוע את כספי הביטוח נמוכים (בשל הסיכויים הנמוכים לשותפות בתאונת דרכים). המבוטחת, מצדן, זוכות לשלם פחות גם בפרמיה החודשית וגם בהשתתפות העצמית במקרה של תאונה. ההנחה עשויה להגיע עד ל-35% ומותנית, כמובן, בעבר נקי מתאונות דרכים. מי אמר שהעולם שייך לגברים? בטח שלא אנחנו!

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש