על רכבים וגנבים

גניבת אוטואמצעי מיגון יש למכביר, ולמרות זאת לא קיימת מכונית שלא ניתן לפרוץ אותה. ברכישת ביטוח רכב מקיף יש לוודא כי הפוליסה כוללת סעיף שמתייחס לגניבת רכב, ולבדוק את תנאיה בקפידה...

יום א' 25.1.09

קניתם רכב? תתחדשו, ואל תשכחו לרכוש ביטוח רכב מקיף שיגן עליכם מפני ההוצאה הכספית שגוררת אחריה, לא עלינו, גניבת רכב.
ברכישת ביטוח רכב מקיף יש לוודא כי הפוליסה כוללת סעיף שמתייחס לגניבת רכב, ולבדוק את תנאיה בקפידה. יש לשים לב כי חברות ביטוח מסוימות דורשות מבעל הרכב להתקין בו אמצעי מיגון קפדניים, ולא משלמות את כספי הביטוח אם בעל הרכב המבוטח אינו עומד בדרישות אלו.

חברות הביטוח עשויות לדרוש מבעל הרכב למגן את רכבו באמצעות:
אזעקה: אמצעי המיגון הישן והמוכר מופעל כאשר אחד החלונות ברכב מתנפץ, כאשר אחת מדלתות הרכב נפתחת, או כאשר גלאי הנפח מזהה שינוי בטרם נוטרל מנגנון האזעקה . האזעקה הייתה אמצעי יעיל אילולא לא היהורלה כגורל הילד שצעק "זאב". רוב האזעקות מופעלות גם במקרי שווא ולכן רובנו מעדיפים להתעלם מקול אזעקה מאשר לברר את פשרו.

אימובילייזר (משבית מנוע): מנגנון המנתק את מערכת ההתנעה של הרכב. קיימים כמה סוגים של אימובילייזרים, אך כולם פועלים בסופו של דבר באותו האופן ואינם מאפשרים להתניע את הרכב בטרם נוטרלו.

מנעולים: מנעול הגה, מנעול תיבת הילוכים, מנעול דוושות, או מנעול משולב. לגנב לא קשה להתמודד עם המנעולים, אולם ניסורם עלול לעכבו.

מערכות איתור: מערכות המותקנות ברכב ומחוברות למוקד הפעיל 24 שעות ביממה, שמזהה ניסיון גניבת הרכב או פריצה אליו ויוצרות קשר עם בעל הרכב בהקדם האפשרי בדרכים מגוונות.

אמצעי מיגון יש למכביר, ולמרות זאת לא קיימת מכונית שלא ניתן לפרוץ אותה. אין דבר העומד בפני הרצון, לא כל שכן בפני רצונו של הגנב. הגנבים יודעים את מלאכתם היטב, ואם הכל "הולך חלק", רכב  ייגנב בתוך דקות ספורות,גם אם  אתם מחזיקים ברכב ספורט  יוקרתי והוא משמש אתכם לנהיגת מרוצים ומתוקף היותו רכב ספורט יוקרתי במיוחד הוא מצויד במערכות המיגון המתוחכמות ביותר, גם אז הוא נתון בפני גניבות גם אם הוא מצויד במערכות המיגון המתוחכמות ביותר. הגנבים אינם נותנים לטכנולוגיה לצעוד לפניהם ושיטותיהם מתעדכנות תדיר בהתאם לחידושים שבתחום מיגון הרכב.  ובכל זאת, כדאי לנסות להקשות על הגנב, שכן גם אם הוא יודע להתמודד עם כל שיטות המיגון, הרי שאלו יכולות לעכבו, במיוחד אם הוא  גנב מזדמן ולא מנוסה, ולכן מתעקשות על כך חברות הביטוח.

אם נגנב רכבך, עלייך לדווח על כך מיד למשטרת ישראל. בשלב ראשון יש למסור הודעה טלפונית, ובשלב שני להתייצב בתחנת המשטרה הקרובה, כאשר אתה מצויד בתעודת זהות וברישיונות הרכב. אם רישיונות הרכב נגנבו יחד עם הרכב, יש להמציא "אישור בעלות" שמנפיק משרד הרישוי. בבואך לתחנת המשטרה הגש תלונה מסודרת על גניבת הרכב. מספר הרכב הגנוב יופץ במערכת המשטרה וכך אולי יאותר הרכב הגנוב (זאת, כמובן, אם לא נמסר לפירוק ב"משחטה" והפך לערימה של חלקי חילוף). השוטרים בתחנה יציידו אותך באישור עבור חברת הביטוח, אתה יש ליצור קשר מיד לאחר הגשת התלונה במשטרה.

אם הרכב נפרץ ולא נגנב, הקפד על מגע מינימלי בדלתות, בשמשות ובכל חלקיו החיצוניים, על מנת למנוע טשטוש תביעות אצבע של הגנבים, וגש אתו לתחנת המשטרה הקרובה. מיד אחר כך הודע לחברת הביטוח על הפריצה, על הרכוש שנגנב ועל הנזק שנגרם.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש