מהו מוסך מורשה ולמה אנחנו צריכים אותו

מה זה אומר על מוסך שהוא 'מורשה', מה ההבדל בין מוסך מורשה כללי למוסך יבואן ועל מה צריך להסתכל כשבוחרים היכן למסור את הרכב לטיפול? כל התשובות כאן


מאת: צור גורן

רוב המוסכים בארצנו נוטים באופן טבעי להתרכז באזורים ספציפיים, וכתוצאה מכך אנו מוצאים עצמנו לא פעם חולפים בנסיעה על פני מוסך ועוד מוסך, אשר במבט חטוף מבחוץ עשויים להיראות לנו דומים למדי. כיצד נדע אם כך לאיזה מוסך מוטב להכניס את רכבנו בעת הצורך, ומה זה אומר כשמוסך מכריז על עצמו כמורשה? בואו ונעשה סדר. 

מצא את ההבדלים

ברמת העיקרון קיימים בנמצא שלושה סוגים עיקריים של מוסכים: מוסכים פיראטיים, המכונים גם 'מוסכי מדרכה', מוסכים מורשים כלליים ומוסכים מורשים של יבואן.

מוסכים מורשים כללים נמצאים תחת פיקוח של משרד התחבורה ומחויבים לעמוד בסטנדרטים שהוא מציב. כך למשל, מחייב משרד התחבורה את המוסכים המורשים להעמיד בראש צוות המוסך מכונאי מוסמך שעבר את כל ההכשרות המתאימות. כמו כן, מחויב המוסך להציג מחירון מסודר הכולל הן את מחיר זמן העבודה לפי שעה והן את מחירם של החלפים השונים. בנוסף, הטיפול בכל רכב חייב להתחיל ביידוע מראש של הלקוח לגבי מהות העבודה והעלות הצפויה. אם במהלך העבודה מתגלה כי המחיר הנדרש גבוה במעל 20% מההערכה הראשונית, נדרש אישור נוסף מבעל הרכב כדי לבצע את התיקון. חלק גדול מהמוסכים המורשים הם גם חברים באיגוד המוסכים, כך שאם ללקוח יש טענות על אופן הטיפול או השירות, הוא יכול להפנותן לא רק לבעל המוסך, אלא גם למשרד התחבורה או לאיגוד המוסכים כדי לבקש בירור או להגיש תלונה.

גם מוסכי יבואן הם מוסכים מורשים, אך נוסף לפיקוח של משרד התחבורה ואיגוד המוסכים, הם נמצאים גם תחת עינם הפקוחה של יבואני ויצרני הרכב. מוסכי יבואן מתמחים במספר מצומצם של דגמי רכבים המשווקים על ידי היבואן או היצרן, מה שכמובן מקנה להם את יתרון המומחיות הספציפית – שכן הם מכירים לפרטי פרטים כל דגם.  כך לדוגמה מוסך מורשה של מאזדה מטפל בכל הדגמים מכל הסדרות של מותג זה, מהישנים ועד החדשים ביותר. נוסף לדרישות משרד התחבורה שפירטנו, יבואני הרכב מכתיבים גם סטנדרט שמירה על ניקיון ונראות המוסך, תמחור קבוע של העבודה והחלפים, הקצאת פינות המתנה מסודרות וסטנדרט עבודה מול הלקוח. רבים מהיבואנים נוהגים לבדוק את מידת שביעות הרצון של הלקוחות לאחר הטיפול.

מוסכים פיראטיים אינם חברים באיגוד המוסכים בישראל ולמעשה אינם עומדים תחת פיקוח של אף גורם. כל אדם יכול לפתוח מוסך מדרכה שכזה ולהתחיל לטפל ברכבים גם מבלי שיש לו את הידע או הכלים הדרושים לכך. בגלל שאין פיקוח על מוסכים כאלו, לרוב הם עושים שימוש בחלפים לא מקוריים, לעיתים באיכות ירודה, העלולים אף לפגוע בבטיחות הרכב. מאחר שמספר שעות העבודה שהושקעו ברכב לא מוגדר בתחילת הטיפול ואין חובה לעדכן מראש מה הוא יכלול, נוצר פתח לניפוח היקף העבודה ואף להחלפת חלקים שלא לצורך, על חשבון כיסו של הלקוח. כמו כן, אם מתעוררת מחלוקת בין בעל הרכב והמוסך- אין כתובת אליה אפשר לבוא בטענות או לדרוש בירור.

היתרונות של מוסך היבואן

המומחיות הספציפית של עובדי מוסך היבואן באה לידי ביטוי בעיקר בכך שהם נחשפים ראשונים לכל הדגמים החדשים ועוברים הדרכות מסודרות בקשר לטיפול בהם, בעוד שבמוסכים מורשים כלליים, המטפלים ברכבים של הרבה פירמות, חולפות לעיתים כמה שנים עד שהעובדים מגיעים לדרגת מומחיות בטיפול בדגמים חדשים שיצאו לשוק.

כמו כן, כלי העבודה והחומרים המשמשים במוסכי יבואן מתאימים בדיוק לדגמי המותגים. ההבדל ניכר במיוחד  בפרוצדורה של החלפת שמן בדגמי גיר אוטומטי, המתבצעת באופן מלא רק במוסכים מורשים של היבואן כיוון שרק אלו מחזיקים במברגים המתאימים שמאפשרים להגיע לכל השמן ולא רק לחלקו. הספציפיות באה לידי ביטוי גם בשמנים עצמם, והשימוש שעושה מוסך היבואן בשמן ייעודי לדגם תורם במידה לא מבוטלת לשמירה על הרכב.  

מוסכים מורשים של יבואן מצוידים במלאי גדול של חלקי חילוף מקוריים. ברכבים חדשים, התאמה מקסימאלית לרכב חשובה גם כדי לשמור על הרכב לאורך זמן וגם כדי להפיק ממנו את הביצועים הטובים ביותר שניתן. עם זאת, במקרים מסוימים ניתנת ללקוח אפשרות לבחור בחלק חלופי אחר כאשר זה אינו פוגע ברכב. שימוש בחלפים מקוריים במוסך יבואן  מקנה גם אחריות, לרב ארוכה מזאת שנותנים מוסכים כללים.

מה לבדוק כאשר בוחרים מוסך מורשה?

כל מוסך מורשה מצויד בתעודה רשמית המעידה על היותו כזה, אשר לרוב תיתלה במקום בולט במוסך. כשזה לא המצב, הרגישו בנוח לבקש לראות אותה.

במוסך יבואן תוכלו להתרשם מסדר ומניקיון, הן בפינת ההמתנה והן בסדנת העבודה, כיאה לדרישת היבואנים. גם תודעת שירות גבוהה היא קריטריון לבחירה, וכמובן מספר השירותים הנוספים שמציע המוסך, היכולים לכלול את לקיחת האוטו לטסט במקומכם, לקיחה והחזרה שלו לבית או למשרד, בדיקת חורף חינמית, ליווי אישי ואפילו שטיפה. גם אם כבר התרשמתם לטובה, לא יזיק לשאול ולשמוע חוות דעת של לקוחות. זכרו כי לקוח חוזר מעיד על טיפול הולם.

לאתר מוסך בלי לצאת מהבית

באתר של משרד התחבורה מרוכזת רשימה של מוסכים מורשים בחלוקה פי אזורים גאוגרפיים. בנוסף, ניתן לקבל מיבואני הרכב עצמם המלצות על מוסכי יבואן מוסמכים וכן ישנם לא מעט אתרים ברשת שבהם אפשר לקרוא המלצות ותלונות ולקבל דירוגי שביעות הרצון. כעת, לאחר שהבנו את ההבדלים המשמעותיים בין סוגי המוסכים הנראים כמעט זהים מבחוץ, נוכל לעשות את הבחירה המיטבית לרכב שלנו.

 

תמונה:shutterstock

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש