לבחור נכון – איך לבחור את רכב העבודה הנכון עבורך?

קיימים רכבי עבודה רבים ומגוונים העונים על צרכים שונים ולכל אחד מאפיינים הייחודיים לו. כדי שתוכלו לבחור אחד משלכם בראש שקט שיעמוד בדיוק בדרישותיכם השונות, לפניכם מדריך כלכלי, בטיחותי ומסודר 

יובל בנר

בחירת רכב עבודה לעסק שלך היא אינה דבר של מה בכך. מצד אחד עומד הרצון להשתמש ברכב נוח ואמין עד כמה שאפשר ומאידך קיימות מגבלות בתקציב שיש לעמוד בהן. לעיתים רכב שנראה מפנק ומתאים לצרכינו, יכול להתגלות כעסק המביא להוצאות רבות וכי היה באפשרותינו להשתמש ברכב דומה בעלות נמוכה משמעותית. 

לפניכם כל הפרמטרים העיקריים שצריך להכיר ולקחת בחשבון בבואכם לרכוש רכב עבודה וביניהם: סוג המנוע – בנזין או דיזל, סוג הרכב – טנדר או משאית קלה, הגיר המומלץ והמרכזי שבהם – באיזה שלב כדאי לבדוק כמה יעלה  ביטוח רכב לכלי הנבחר. מדובר בפרמטר חשוב, שכן על רכב העבודה לשרת אתכם במשימות השונות, שחלקן מורכב כמו עבודה בתנאי שטח והובלת מטען כבד למשל, ועליכם לוודא כי תנאי הפוליסה בביטוח שלכם יכסו את כלל הנזקים או הבעיות שעשויים להופיע במהלך עבודתכם השוטפת.  

הגודל מאד קובע

ראשית, נתחיל מהסוף. בפועל, ככל שהרכב גדול יותר כך הוא גם יעלה לכם יותר – בין אם במוסך ובין אם בצריכת הדלק או בעלויות נלוות. לכן כבר בשלב התכנון, כדאי לחשוב היטב איזה סוג רכב יוכל לבצע את העבודה בצורה היעילה והחסכונית ביותר עבורכם.

בנזין, דיזל או בכלל היברידי?

ככלל, ככל שהעומס על הרכב גדול יותר כך עולה הצורך בשימוש במנוע דיזל. זו הסיבה לכך שמרבית רכבי העבודה ובפרט משאיות ורכבים כבדים, משתמשים במנועי דיזל בלבד. יחד עם זאת, אין להעלים מכך שחברות גדולות במשק וגם עסקים קטנים ומוניות החלו גם כן לעבוד עם רכבים היברידיים על מנת לחסוך בהוצאות הדלק והתחזוקה. זהו בהחלט מהלך ששווה לכם לשקול, בעיקר אם הוא תואם את צרכיכם. 

מפרט טכני

זהו המקום להבין באילו אזורים יעבוד הרכב. טנדר חקלאי למשל, העובד בתנאי שטח קשים, יחייב הנעה כפולה ו-וו גרירה או שבכלל ישנה חשיבות דווקא לנפח ההטענה. לכל רכב מאפיינים הייחודיים לו אותם רצוי לבדוק ולהכיר טרם לרכישה. אלו יבטיחו שרכב העבודה יצטיין בתחומו ויהיה אמין ויעיל, בעוד שנתונים אשר אינם קיימים ברכב לא יתאימו לצרכיכם בסופו של דבר.

סוגי תיבות הילוכים

סוגיית הבחירה של סוג תיבת ההילוכים – ידנית או אוטומטית, הולכת ונעשית קשה יותר.  גיר ידני ידוע כחסכוני ביותר וכנטול תקלות אך במצב בו מספר הנוהגים ברכב עשוי להתחלף רבות, כדאי שתשקלו דווקא שימוש בתיבת הילוכים אוטומטית. גיר זה יחסוך לכם התעסקות מיותרת עם נהג שאינו מיומן במלאכת תפעול התיבה בתנאי העבודה. כמו כן, מומלץ שתבדקו כל תיבה אוטומטית לגופה בפרט אם מדובר ברכב ללא אחריות יצרן, שכן תקלות בגיר בדרך כלל יקרות ותיקונן יקר.

מפרט בטיחות

רכב הנוסע מספר רב של קילומטרים בתנאים קשים רצוי שיהיה גם בטיחותי – הן למענכם והן למען העובדים שלכם. כדאי שתבדקו מראש את מפרט הבטיחות של הרכב לרבות ציון במבחן הריסוק והימצאותם של אביזרי בטיחות אקטיביים ופסיביים.

כמה זה יעלה לעסק? 

לרכב עבודה עלויות רבות אשר חלקן מובנות מאליהן כמו עלות הרכישה, מרווח טיפולים ותקלות נפוצות. חלקן אף קשות לניבוי אך באמצעות סקר שוק מקיף ואפילו בדיקה אצל בעלי רכב שונים, תוכלו להכירן ואף לבצע השוואה חכמה. דוגמה לכך היא בירור על מחירי ביטוח מקיף לרכב והשוואה בין סוגי הביטוח השונים, על עלויות חלפים וזמינותם ובכלל, לוודא שהרכב שלכם יבלה זמן רב יותר בעבודה מאשר במוסך – הוצאה גבוהה ומיותרת.

לסיכום, יתכן ושווה לבדוק תחילה איזה סוג רכב מומלץ עבורכם – רכב חדש או דווקא אחד משומש. חשוב ליצור מצב בו רכב העבודה ממלא בדיוק את התפקיד המתאים לו. זאת כדי להימנע משימוש בזבזני של העסק ברכב בעל יכולות מיותרות או לחילופין בכזה שאינו מסוגל לבצע מטלות יומיומיות ובכך למעשה החזקתו אינה משתלמת. נסיעה בטוחה ועבודה נעימה.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש