על מרחק, מהירות ועל הקשר ביניהם

איך אתם בוחרים את מהירות הנסיעה שלכם? מה הקשר בין המהירות בה אתם נוסעים למרחק?

יום א' 11.4.10

מאת: ראם סמואל וצוות מסלולים

איך אתם בוחרים את מהירות הנסיעה שלכם? מה הקשר בין המהירות בה אתם נוסעים למרחק? לפניכם כמה כללים שיאפשרו לכם לנהוג במהירות הנכונה לתנאי השטח ולהוריד משמעותית את הסיכוי להיות מעורבים בתאונה.

כאשר אתם נוסעים נוסע בכביש, כיצד אתם בוחרים את מהירות הנסיעה?

לרוב, מהירות הנסיעה מותאמת לרגש - "כך נראה לי בטוח". קחו בחשבון כי מהירות הנסיעה תקבע בסופו של עניין אם תהיה תאונה או לא, וכמובן, מה תהיה חומרת הפגיעה.

הבהרה: הכתבה לא באה להטיף לנהיגה איטית או לכל דבר אחר. מה שאנחנו רוצים זה  להסב את תשומת לבכם אל הקשר בין מהירות למרחק, להדגיש כיצד ניתן לנהוג במהירות הנכונה לתנאי השטח, ולהוריד משמעותית את הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים. כשאתם נוסעים בכל דרך שהיא: בין אם מדובר בכביש עירוני, כביש בינעירוני או מהיר, עליכם לבחון לאיזה מרחק אתם יכולים לראות בבירור. המרחק אליו אתם יכולים לראות לפני המכונית הוא המרחק בו אתם מסוגלים להגיב באופן יעיל. כלומר, אם יקרה משהו בלתי צפוי, שיכריח אתכם להגיב במהירות או לעצור, תוכלו להגיב אליו רק אם ראיתם אותו בזמן.

נוסחת מרחק העצירה (בכלל אצבע) היא: 1/10 המהירות "בריבוע". בכל נסיעה, כשאתם רואים לאיזה מרחק יש לכם שדה ראייה, אתם יכולים לחשב באופן מהיר את מהירות הנסיעה הבטוחה המתאימה. כך למשל: אם אתם נוסעים בדרך בה מרחק הראייה הוא כ-50 מטרים קדימה, עדיף שתסעו לכל היותר במהירות 70 קמ"ש. במהירות 70 קמ"ש יהיה מרחק העצירה שלכם 1/10 כפול 70 בריבוע, כלומר 49 מטרים, ולכן, עצם העובדה שאתם יכולים לראות 50 מטרים קדימה תוודא שאתם יכולים להגיב לכל מצב העלול להתרחש.

בכל מהירות בה אתם נוסעים, תוכלו לחשב בקלות יחסית את המרחק שעובר הרכב בכל שנייה, ומתוך כך גם מהו המרחק שיעבור הרכב בזמן שייקח לכם להגיב. כלל אצבע שמיש ביותר יוצא מנקודת הנחה שממוצע זמן התגובה, אם אתם דעתכם לא מוסחת ואתם לא עסוקים בסלולארי, בשיחה ערה וכד', יהיה כשנייה או מעט יותר מזה. לכן, אם אתם רוצים לחשב את מרחק התגובה שלכם, כלומר את המרחק שתעבור המכונית עד שתוכלו להגיב לכל מה שעשוי לקרות בדרך, תוכלו לעשות זאת בכלל האצבע הבא: מרחק התגובה = 1/10 מהירות הרכב כפול 3. לדוגמה: במהירות של 70 קמ"ש, מרחק התגובה שלנו יהיה כ-21 מטרים. לפי נוסחה זו ניתן לראות כי המרחק המינימלי אותו יהיה עליכם לנסוע בעקבות רכב אחר יהיה לפחות 1/10 המהירות כפול 3.

כל זה נכון אם לא לוקחים בחשבון גורמים נוספים בדרך המשפיעים גם הם על האפשרות של תאונה, כמו למשל: הרכב שנוסע אחריכם. על כן, כדי שלא תהיו תלויים במהירות תגובתו של הרכב הנוסע אחריכם, או במרחק שהוא שומר מכם, המרחק הנכון לשמירה מהרכב שלפניכם יהיה כפול מהכתוב מעלה (כ-42 מטרים במהירות של 70 קמ"ש).

נשמע מסובך? כלל לא. השורה התחתונה היא שבעזרת חישוב פשוט של מרחק התגובה שלכם, אפשר לבחור את המהירות והמרחק המתאימים לכם כשאתם נוסעים בעקבות רכב אחר, ולהוריד משמעותית את הסיכוי להיות מעורבים בתאונה.

 

 לסיכום: כשאתם נוהגים, בחנו על שדה הראייה שלכם, בדקו את המרחק אליו אתם יכולים לראות ומסוגלים להגיב וחשבו את מהירות נסיעתכם בהתאם.

הכתבה באדיבות אתר מסלולים

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש