יתרונותיה וחסרונותיה של מכונית היברידית

עליית מחירי הדלק בשנים האחרונות, המודעות הגוברת לנושאים הסביבתיים, ותקני זיהום אויר מחמירים שקובע גוש היורו, הביאו את יצרני הרכב להשקיע סכומים עצומים בפיתוח טכנולוגיות חסכוניות יותר ומזהמות פחות. מכל הטכנולוגיות הרבות שכרגע בפיתוח, ישנה רק טכנולוגיה אחת שכבר כמה שנים פועלת בייצור סדרתי מלא – מכונית היברידית.

יום ב' 25.02.11

מכוניות חשמליותייחודה של מכונית היברידית, בשונה ממכונית רגילה, הוא השילוב בין מנוע אטמוספרי-קונבנציונלי רגיל ובין מנוע חשמלי. מכאן גם מגיע שמה – פירוש השם היבריד הוא מעורב, בין כלאיים, ואכן, רכב היברידי מערב בין שני סוגי המנועים.

בדיקה בכל לוח רכב תגלה לנו כי טויוטה היא אחת מחלוצות המהפכה ההיברידית, והדגם המפורסם והמזוהה בעולם הוא הטויוטה פריוס. גם הונדה מינפה את המהפכה הירוקה ויצרה 2 מכוניות היברידיות – הונדה אינסייט והונדה סיויק IMA היברידית.

יתרונותיה הבולטים של מכונית היברידית ידועים לכל:

  • חיסכון בדלק – אולי היתרון המשמעותי ביותר של רכב היברידי. כל ידוע הוא, שאם תרצה להכניס טכנולוגיה חדשה שאינה מוכרת, פנה אל הכיס של האנשים. החיסכון בדלק במכוניות היברידיות מגיע עד ל - 30-40% ביחס למכונית בנזין מקבילות. כאשר את פותח לוח רכב במטרה למצוא את רכב חלומותיך, חיסכון בדלק זהו אחד הפרמטרים העיקריים לבחירתך.
  • הקטנת פליטת מזהמים –הסיבה הסביבתית השניה והיא נגזרת מהעובדה שמכונית היברידית עושה שימוש קטן יותר במנוע הבנזין הקטן שלה. פיתוח הרכב ההיברידי גם הביא לפיתוח מנגנון "עצור וסע", מנגנון שיודע לכבות את מנוע הבנזין בזמן עצירה ולהדליק אותו כאשר יש צורך, בעזרת נגיעה על הגז. כאמור, השימוש בנמוך יחסית במנוע הבנזין, מפחית במכונית היברידית את פליטות הגזים. לשם ההשוואה ניקח טויוטה פריוס היברידית מול טויוטה קורולה. בעוד שהטויוטה היברידית פולטת CO2 כ - 89 גר'/ק"מ, הטויוטה קורולה פולטת 169 גר/ק"מ.
  • מיסוי ירוק - עד ליוני 2009, עת המיסוי הירוק נכנס לתוקפו, רכב היברידי לא נהנה מהטבות מס ייחודיות, ובשל מחירו הגבוה יותר, הנהג נענש פעמיים – פעם ראשונה בכך שמחיר בסיסי של מכונית היברידית גבוה משמעותית, ופעם שניה בכך שהוא נאלץ לשלם מיסוי גבוה יותר למדינה. בכך המדינה לא עודדה שימוש במכונית היברידית, אולם מאז שהחוק נכנס לתוקפו, המיסוי על מכוניות היברידיות נמוך ב - 30% מרכב קונבנציונלי.

אך לא כל הנוצץ זהב, למכונית היברידית יש גם חסרונות, שלא תמיד אנו לוקחים אותם בחשבון:

  • עלות בסיסית גבוהה – למרות הטבות המס שהמדינה מעניקה, עדיין מחיר מכונית היברידית גבוה יותר, לעיתים בצורה משמעותית. הצצה במחירון רכב יביא אותי למסקנה כי שיעור החיסכון בצריכת דלק ובמיסוי שקניית רכב היברידי תביא בצידה, תקוזז ממחירו הגבוה ביחס למתחרה, רק לאחר שנים רבות. אגב, יבוא רכב באופן אישי הוא פתרון טוב להפחתת עלויות רכב היברידי, בעיקר מארה"ב.
  • תחזוקה יקרה – המערכות המתקדמות במכונית היברידית, מסובכות יותר מברכב קונבנציונלי, לכן באופן טבעי עלות הטיפולים גבוהה יותר. בבואך לפתוח לוח רכב, התחזוקה צריכה להיות במקום גבוה בראש סדר העדיפויות.
  • היבטים סביבתיים – עד כמה שהדבר לא מסתדר, אך גם מכונית היברידית גורמת לנזק סביבתי, בעיקר לאחר שהסוללות בה מתרוקנות ויש להטמינן בקרקע. בשל החומרים הכימיים שבסוללה, מכוניות היברידיות מזיקות לסביבה, מה עוד שגם בנושא הגריטה ישנם ויכוחים מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. זה כמובן אחד הדברים שלא תשמעו מיבואנים, סוכנויות רכב ויצרנים.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש