ביטוח רכב חובה

הביטוח מכסה כל מקרה של תאונת דרכים. ההגדרה של זו בחוק היא אירוע בו נגרם לאדם נזק בעקבות שימוש ברכב מנועי לצרכי תחבורה.

יום ה' 10.6.10

חוק ביטוח רכב חובה

בשנת 1975 חוקקה מדינת ישראל א חוק ביטוח החובה וזאת לאחר שנתגלתה בעיה בדרך ההתמודדות עם תוצאות תאונות הדרכים במדינה. נזקי התאונות עלו הון רב למערכת הבריאות ולאזרח הפרטי. לכן, הוחלט להכניס כחובה על כל נהג בישראל לבטח את רכבו ב- ביטוח רכב חובה. כך, מכוסה הנהג פיננסית מכל נזק גופני לו, לנוסעיו ולנפגעים אחרים בתאונה.

באיזה מקרים נחוץ ביטוח רכב חובה?

הביטוח מכסה כל מקרה של תאונת דרכים. ההגדרה של זו בחוק היא אירוע בו נגרם לאדם נזק בעקבות שימוש ברכב מנועי לצרכי תחבורה. זו לא לשון החוק המדויקת אבל זוהי רוח הדברים.  ביטוח רכב חובה מכסה פיננסית את כל נוסעי הרכב או מעורבים אחרים בתאונה.  והוא חובה מרגע רכישת הרכב.
במקרים של תאונה תובעים את חברת הביטוח ובמידה והתביעה אכן מוצדקת, משלמת החברה עבור האשפוז, עלויות הטיפול לסוגיו, שיקום הנפגעים, פיצוי על אובדן ימי עבודה ואפילו נזק נפשי אם נגרם למי מהמעורבים.

עלויות ביטוח חובה לרכב

בעבר, עד שנת 2002 תעריפי ביטוח חובה לרכב היו יקרים משמעותית מהיום. התעריף היה די אחיד ורוכז על ידי "אבנר" – קבוצת ביטוח גדולה בישראל. מחיר ביטוח חובה לרכב יכול היה להגיע לסכומים של 2,600 ₪ ולעיתים יותר. הפרמטר המרכזי בקביעת התעריף היה נפח המנוע של המכונית.
היום מחיר הפרמיה הוא תמהיל של נתוני הנהג עצמו כמו גיל, התנהגות כביש, תביעות ביטוח בעבר, שלילות רישיון אם ישנן, וותק הנהג על הכביש, וגם נתוני רכב כמו שנתון, אמצעי בטיחות, כריות אוויר, סוג בלמים, מיגון הרכב מבחינת שילדה וקורות הגנה. לכן גם חשוב לחברה המבטחת סוג הרכב.
תמהיל זה יוצר תמונה או פרופיל אמיתי של הנהג וכך מעריכה החברה את הסיכונים בהם כרוכה פוליסה לנהג זה. ככל שעולה הסיכון מבחינה לנהג, נוסעיו, וכתוצאה מכך גם לחשבון הבנק של חברת הביטוח, כך עולה הפרמיה החודשית שעל הנהג לשלם.

ביטוח רכב חובה: משתלם להיות נהג זהיר

לפי כל הפרמטרים השותף לכל חברות הביטוח הוא הצ'ופר שהן נותנות לנהגים הזהירים. כך, כל נהג שמוכיח עבר ביטוחי נקי, העדר שלילות רישיון, וותק רב על הכביש וגם גיל יחסית מבוגר יותר, זוכים להנחות משמעותיות בביטוח לרכב. הפרמיה יכולה להיות מחצית ממה שמשלם נהג צעיר שנחשב מועד יותר לפורענות.
החברות מתבססות בהערכתן על נתונים סטטיסטיים והסתברות. זהו ניסיונן עם השנים והן כך מצמצמות את הריסק שלהן בפוליסה. אגב, גם בביטוח מקיף לרכב, נהגים אלה זוכים למחירים מוזלים במיוחד.
זהו הקו המנחה את כל חברות הביטוח, ואגב, המדיניות הזו של ביטוח חובה לרכב, לא רק שמשתלמת יותר לחברות , אלא מייצרת נהגים זהירים יותר, כאלה שמבינים שלהיות זהיר משתלם יותר גם כלכלית. זה לא אומר שהמצב על הכבישים מניח את הדעת, אבל לפחות יש כיוון.
נסיעה טובה ובטוחה

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש