החשיבות בפניה לעו"ד לאחר תאונת דרכים

לפי נתונים סטטיסטיים, תאונות דרכים הן מכת מדינה בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כמות התאונות היא אדירה. לדוגמה, בשנת 2010 התרחשו למעלה מ-28 אלף תאונות דרכים. מספרים רשמיים שבידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מצביעים על 242 איש שנהרגו בתאונות דרכים בשנת 2010 ועל 237 איש שנהרגו מתחילת 2011 עד תחילת אוגוסט 2011.
תאונות דרכים עשויות להיגרם כתוצאה מסיבות שונות. הגורם האנושי (נהיגה בלתי זהירה), הגורם המכני (מכלולי רכב בלתי תקינים) והגורם התשתיתי (דרך בלתי בטיחותית), כל אלו הינם גורמים מוכחים לתאונות דרכים.
עשרות אלפי אנשים נפצעים מידי שנה בתאונות דרכים, חלקם פציעות קשות. כדי לדאוג לפיצוי עבור נפגעים אלו קבעה המדינה בחוק כי נהג רכב חייב לבטח את עצמו בביטוח חובה. ביטוח החובה מכסה פגיעות פיזיות ונפשיות שנגרמו למעורבים בתאונת דרכים. נהג הרכב, הנוסעים שהיו ברכבו וגם הולך הרגל שנפגע בתאונה- כל אלו יתבעו את מבטח החובה של הרכב. ביטוח החובה יכסה, בין השאר, הוצאות רפואיות ואבדן כושר עבודה של המעורבים שהוזכרו לעיל ויפצה אותם בהתאם לחומרת הפגיעה שספגו. חשיבותו של ביטוח חובה היא כפולה. ראשית, נהג שלא יבטח את רכבו בביטוח חובה צפוי לקבל קנס כספי גבוה ולעתים שלילת רישיון או מאסר. שנית, מאחר וביטוח החובה מכסה את הטיפול והפיצוי לנפגעים האחרים בתאונה, צפוי נהג שלא ביטח את רכבו להיתבע על ידם על מנת לקבל פיצויים אלו. מדובר בסכומי עתק, שהנהג יתקשה מאוד לעמוד בהם. בהקשר זה ראוי לציין כי גם אם תפצה חברת "קרנית" את הנוסעים ברכב והולך הרגל (בהתקיים התנאים הנקובים בחוק), היא עשויה לתבוע את הנהג כדי לקבל חזרה את הכספים ששילמה. יתרה מזו, הנהג עצמו אינו רשאי לקבל פיצויים מ"קרנית" והוא צפוי על כן לשאת לבדו בהוצאות טיפולו והשלכות פציעתו.
חשוב מאוד לפנות לעורך דין לאחר מעורבות בתאונת דרכים. עורך דין תאונות דרכים הנו משפטן הבקיא בחוקים ובפסיקה הרלוונטית בנושא תאונות דרכים. ניתן אמנם לתבוע לבד את חברת הביטוח, אבל מעורבותו של עורך דין בתהליך תגדיל מאוד את האפשרות לקבלת הפיצוי המרבי, בהתחשב בנסיבות המקרה. יש לכך מספר סיבות:

  • עורך דין תאונות דרכים מצוי לפרטי פרטים בחקיקה ובפסיקה הרלוונטית לעניין תאונות הדרכים, נושא שהנפגע לרוב אינו בקיא בו. מאחר וחברת הביטוח נסמכת על שירותיהם של משפטנים הבקיאים בתחום, ראוי לנפגע להסתייע גם הוא בייעוץ משפטי כדי לא להיות בעמדת נחיתות בהתנהלות מולה.
  • עורך דין העוסק בתחום תאונות הדרכים מתמחה באיסוף קפדני ומדוקדק של כל ראיה העשויה להגדיל את הפיצוי ללקוחו. על כן, ינחה עורך הדין את הלקוח לאסוף קבלות, אישורים ומסמכים רפואיים, דו"חות ומסמכים שונים המקנים לנפגע זכות לפיצוי. בהתנהלות מול חברת הביטוח ידע עורך הדין להציג ראיות אלו בצורה סדורה ומנומקת, על מנת לקבל את הפיצוי המקסימאלי.
  • מרגע התאונה, מלווה עורך הדין את הנפגע בייעוץ משפטי שוטף. הוא ימליץ לו אילו פעולות לנקוט ומאילו פעולות להימנע, כל זאת על מנת להגדיל את הפיצויים שיקבל.
  • עורך דין המתמחה בתחום תאונות הדרכים מכיר את אופן ההתנהלות הרצוי מול חברת הביטוח בכתב ובעל פה. עניין זה עשוי לסייע לו לקבל פיצוי הולם כתוצאה ממשא ומתן בלבד, מבלי צורך לתבוע את חברת הביטוח בבית המשפט. בצורה כזו "נחסכת" מהנפגע הופעה בבית המשפט שעלולה להיות מלחיצה למדי עבורו.

נוסף על האמור לעיל, מהווה מעורבותו של עורך דין תאונות דרכים גורם מרגיע עבור הנפגע, מבחינה פסיכולוגית. באופן טבעי, שרוי הנפגע לאחר התאונה ברמה מסוימת של לחץ וחרדה, אך הידיעה שבכל רגע עומד לצידו מומחה משפטי המייעץ לו, מסייעת לו להירגע

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש