ביטוח רכב לנהג חדש: כל מה שחשוב לדעת

לאחר צליחת מבחן ה"טסט" וקבלת רישיון הנהיגה, מגיע הרגע שבו על הנהגים החדשים להכיר לא מעט נהלים, הגבלות וכמובן, את סוגי הביטוח שעשויים להתאים עבורם במיוחד ולהגן עליהם בעת צרה. מדריך הביטוח לנהג חדש יוצא לדרך

זאב נחמנזון

"אבא אני יכול לקחת את האוטו?" – שאלה שנשאלים בה לא מעט הורים על ידי ילדיהם עם הוצאת רישיון הנהיגה החדש שלהם. אם אתם הורים לנהג חדש על הכביש, כדאי שתתכוננו ללוות את ילדיכם כמדי יום, לרכוש פוליסה שעשויה להתייקר במעט ובעיקר לחוסר השקט שיפקוד אתכם בכל פעם שייכנס לרכב ויצא לדרך, עם הניסיון המועט שצבר בלימודי הנהיגה ועם הפער בין חוקי התנועה לחוקי הג'ונגל בכביש. אמנם קל זה לא הולך להיות אך גם תקופה זו תחלוף מהר משחשבתם. 

בכל מקרה, ישנם כמה דברים חשובים שכדאי לדעת ולהיערך אליהם מיד עם קבלת רישיון הנהיגה דוגמת ההגבלות החלות עליהם, היכן ובכמה ניתן לרכוש ביטוח רכב לנהג חדש שיתאים לנתוניהם האישיים ויהיה המשתלם ביותר ומה ניתן לעשות כדי להתייעל בפרט בתקופה שכזו? לפניכם כל התשובות לכל השאלות. 

חדש, צעיר ומה שביניהם

על שני נהגים דיברה התחבורה – האחד צעיר שהוציא את רישיון הנהיגה וטרם מלאו לו 24 שנים והשני החדש, שהוציא את רישיון הנהיגה לאחרונה גם כן אך נחשב למבוגר יותר. על שניהם חלים מספר חוקים והגבלות אשר בחלקן אף מקבילות ועדיין, יש ביניהם גם כמה הבדלים. 

הן הנהג הצעיר והן זה החדש מחוייבים בתליית שלט "נהג חדש" לתקופה של 24 חודשים, וזאת על מנת להזהיר את הנהגים בסביבת הרכב כי הוא נהוג בידי אדם שאינו מנוסה דיה ולהתחשב בכך בהתאם. נהג צעיר, אף מחויב בנוכחותו של נהג מלווה צמוד ברכב למשך 3 חודשים בשעות היום ועוד 3 חודשים בשעות הלילה, כשגילו של האחרון חייב להיות לפחות 24 שנים ועל רישיונו להיות בתוקף 5 שנים לכל הפחות. בנוסף, אינו רשאי הנהג הצעיר להסיע יותר משני נוסעים ברכבו אך במידה וברכב נהג מלווה ותיק – ההגבלה הזו בטלה. 

הגבלה נוספת ומתבקשת החלה על שני סוגי נהגים אלו היא שמירה על חוקי התנועה באופן מוקפד יותר. נהג חדש או צעיר שייתפסו מבצעים עבירות תנועה, בדגש על החמורות יותר דוגמת עקיפה מסוכנת, חציית צומת ברמזור אדום ועוד רבות אחרות – צפויים להיקנס בסכום הגבוה משמעותית מזה שצפויים לקבל שאר הנהגים בדרך, רישיונם צפוי להישלל ויתרה מכך, הם עשויים אף להישלח לביצוע מבחן רישוי מעשי חוזר. מעבר לאחריות ולמשמעת הנדרשת מנהגים צעירים לשם שמירה על חייהם ושל אלו הסובבים אותם, ומאחר וקנסות וענישות אחרות מתגלגלים לרוב אל ההורים, מומלץ להקפיד ולהבהיר לנהגים אלו את חשיבות השמירה על הכללים.

נפלאות הביטוח

ביטוח, מכל סוג שהוא, מבוסס על ניהול סיכונים, המשתנים לפי מאפיינים דמוגרפיים, גאוגרפיים, כלכליים ועוד. כשמדובר בביטוח רכב בפרט, ישנו פער ניכר במאפייני הנהג לרבות ניסיון וגיל והמשמעות לכך היא פשוטה: פוליסה לנהג חדש, קל וחומר צעיר, עולה יותר. גובה הכיסוי אמנם אינו בהכרח עולה אך הסבירות מבוססת הסטטיסטיקה שנזק מסוים ייגרם גבוהה יותר, ומכאן הבדלי העלות. מעבר למחיר, מומלץ לשים דגש מיוחד גם על תנאי הפוליסה, לבדוק מה היא כוללת ועל מה חשוב להקפיד. קחו בחשבון שאם נהג צעיר גרם לתאונה ולצורך העניין לא היה לידו נהג מלווה על פי חוק – קיים סיכוי סביר כי הביטוח לא יכסה את הנזק. 

כיום ניתן לערוך השוואת ביטוח רכב לנהג צעיר באינטרנט תוך שימוש בכלים נגישים ונוחים דוגמת זה של מחשבון לביטוח רכב, שיאפשר לכם לקבל מספר הצעות לאחר שקלול כלל הפרמטרים הנבדקים ולבחון את ההבדלים ביניהן – במחיר, בתנאים ואפילו ברמת השירות, נושא קריטי כשמדובר בנהגים חדשים. יתרון נוסף לערוצים הדיגיטליים הוא שניתן לבחון ולהרכיב פוליסות ביטוח המוגדרות ומותאמות אישית לדרישות וצרכי הנהג החדש, לאסוף הנחות עקב כך במידה והדבר אפשרי ובכך בעצם לייעל את ההצעה ולהוזיל אותה.

 

ביטוח רכב לנהג חדש הוא אמצעי מחייב, המביא לשקט כלכלי ככל שזה מגיע לנזק או פגיעה כתוצאה מהתרחשותה של תאונת דרכים. יחד עם זאת, אינו מעניק את השקט נפשי המתבקש מנהיגה בטוחה ואחריות מצד הנהג החדש. חשוב לתת בנהגים אלו את האמון הדרוש להם שכן הם מגיעים עם כוונות טובות ורצון רב ללמוד ולא פחות מכך, לפקוח עליהם עין ובכך לשמור עליהם, ועלינו.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש