מצלמת דרך זה חובה בכל רכב

הטכנולוגיה, מערכות המולטימדיה והחשמל ברכבים היום, מאפשרים לנו לשפר את יכולות התיעוד וההוכחה – ולחסוך כסף. יותר ויותר נהגים ונהגות בוחרים לצייד את רכבם במצלמת דרך. מה זה בכלל? למה זה טוב? איך בוחרים ואיך מתקינים?

יובל בנר

כחלק מכניסתן של טכנולוגיות רבות לחיינו, מצוידות מכוניות רבות, בין אם חדשות ובין אם לא, במצלמת דרך. מעבר לטרנד הברור מאליו של תיעוד כל צעד שאנחנו עושים, יש למצלמות הדרך לא מעט יתרונות שבחלקם אפילו יכולים לחסוך לך לא מעט כסף. רק צריך לדמיין לרגע מצב שיכול להתקיים בכל נסיעה, תאונת דרכים למשל, אשר בזמנים עברו הגיעו לבית משפט והוכרעו על ידי שופט ועדויות נהגים, מילה כנגד מילה. היום, בעזרת מצלמת דרך, כלל אין צורך להגיע לבית המשפט מכיוון שתיעוד המקרה עוזר לחברת ביטוח הרכב לקבוע איזה צד אשם בתאונה, מה שגם יכול לחסוך לך כסף רב בביטוח רכב מקיף בשנה שלאחר התאונה. אך הסיבות להתקנת המצלמה אינן כלכליות בלבד ויש מותגים רבים בשוק המצלמות. כדי לדעת איזו מצלמה לרכוש עשינו לך קצת סדר בבלגן.

למה להתקין בכלל?

מצבים בהם מצלמת דרך מצילה את המצב, או הארנק, ליתר דיוק, קורים מדי יום. אם זה במקרה בו שוטר תנועה עוצר אותך על אי עצירה בתמרור עצור או מעבר באור אדום, במידה ויש ברשותך מצלמת דרך וכמובן במידה ולא עברת עבירה, יהיה לך קל הרבה יותר להוכיח את חפותך. בנוסף, ישנם מצבים בהם עדותך לתאונת דרכים או לעבירה הינה קריטית עבור אדם אחר. למעט אלה גם ישנה את האפשרות לתעד את מסלול נסיעתך ואת היושבים ברכב לצרכים חברתיים או מקצועיים (לנהגי מונית, לדוגמה). ולא רק זה, מחקרים מסוימים מראים כי עקב הידיעה כי ישנו תיעוד מלא של הנסיעה, נהגים הופכים צייתנים וזהירים יותר.

אילו מצלמות קיימות?

כמו בכל שוק טכנולוגי פתוח, השמיים הם הגבול. מצלמות פשוטות באזור ה-100 שקלים אשר מצלמות את החלק הקדמי בלבד הן רמת הכניסה לתחום זה. באפשרותך גם להוסיף צילום של פנים הרכב, באם יש צורך ואת ההתרחשויות מאחורי הרכב. לגבי איכויות, ניתן להשיג מצלמות באיכות HD סטנדרטית ועד מצלמות באיכות K4 אשר מחירן כבר יקר משמעותית. בנוסף, ישנה אפשרות לשמירת הסרטונים על המצלמה עצמה או על גבי כרטיס זיכרון. את הסרטונים ניתן להעביר בצורה אלחוטית, דרך כבל או בעזרת הכנסת כרטיס הזיכרון למחשב. בכל מקרה, עליך לבחור את אופן הצילום והעברת הסרטונים אשר מתאימים לך ביותר, פשוט כדי למנוע טרטור מיותר סביב העברת הסרטונים למדיה הנוחה לך או לסמארטפון.

איך מתקינים?

רוב מצלמות הדרך דורשות חיבור מתח קבוע. חלקן יכולות לפעול מספר דקות רק על בסיס הסוללה אך אין זה מספיק עבור צילום רציף של יום בכבישים. לרוב, חיבור החשמל הפשוט ביותר הוא דרך שקע המצת, אך אם ישנם מכשירים נוספים ברכב הדורשים הטענה, כדאי יהיה לרכוש מפצל. מצב כזה גם עלול ליצור ריבוי של כבלי חשמל ברכב היוצרים תחושת אי נוחות. במקרה שכזה ניתן לחבר את המצלמה באופן ישיר למצבר הרכב – אצל חשמלאי מורשה, מה שגם יספק למצלמה מתח קבוע בזמן שהרכב כבוי וייתן לך אפשרות לגלות פגיעות שנעשו בזמן חניה. מבחינת העמדתה של המצלמה, רובן ככולן מתחברות לשמשת הרכב ע"י ואקום. כדאי למצוא מקום למצלמה שאינו מפריע לשדה הראיה או שמוסתר על ידי מעמד הטלפון הנייד.

היכן ניתן לרכוש מצלמה?

בדרך כלל את המחירים הזולים ביותר למוצרים מן הסוג הזה ניתן למצוא ברשת. יחד עם זאת, קשה לדעת אילו דגמים מוצלחים יותר או פחות, מה גם שדגמים ומותגים שונים נכנסים לשוק בקצב יחסית מהיר. הדרך הטובה ביותר היא לבצע סקר שוק מקיף בקבוצות אינטרנטיות, שם גם ניתן לחזות בפעולת המצלמות ובאיכות הסרטונים ולבחור באופן זה. בהמשך, לאחר שדגם המצלמה המדויק נמצא בידך, ניתן לחפשו באופן ממוקד ברשת או בחנויות האלקטרוניקה.

לסיכום, מצלמת דרך, שעלותה מסתכמת במאות שקלים בודדים, יכולה להוציא אותך מהוצאות של אלפים במקרה אחד בו היא תוכיח עצמה כמועילה. בנוסף, סרטוני רשת רבים של מצבים בלתי נשכחים בתוך הרכב צולמו בעזרת מצלמות כאלה הפועלות באופן רציף, כי לא תמיד אנחנו מוכנים עם יד על מצלמת הסמארטפון. אז אם מתחשק לכם לרכוש משהו שיכול באמת לעזור לכם לחסוך כסף, מצלמת דרך היא פתרון נפלא.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש