מתי כדאי להחליף את הרכב

לא לכולם מתאימה החלפת רכב באותו זמן. בין אם אחת לעשור או כמדי שנה, לכל תזמון החלפה יש את הפלוסים והמינוסים. בכתבה הבאה ננסה לבדוק מה הכי טוב בשבילך

יובל בנר

מצד אחד ברור כי היום קל יותר מבעבר לרכוש מכונית חדשה מהניילונים. מצד שני, ניתן לחסוך די הרבה כסף באחזקה של רכב משומש ותקין לעומת הרכב החדש. המשוואה פשוטה: ברגע הרכישה של רכב חדש, הוא מאבד מערכו 10% עד 15% בממוצע. כפועל יוצא מזה רכב חדש הנרכש בכ-135 אלף שקלים, ימכר לאחר כ-3 שנים בכ-85 אלף שקלים, במקרה הטוב.

בפועל, עקב ריבוי המוכרים בשוק המחיר יכול להיות נמוך מכך. את ירידת ערך זו אנו מחשיבים בסעיף ההוצאות, מה שהופך רכישה של רכב חדש לאחת ההוצאות הגדולות של משק בית, חוץ מדירה כמובן. מצד שני, שקט נפשי, אבזור בטיחותי מתקדם, נוחות ופינוק הן לא משהו להקל בו ראש.

אם כך, מהם הקריטריונים החשובים באמת בשבילך לדעת מתי להחליף את הרכב?

       עלויות אחזקה וביטוח

מופתעים? אל תהיו: כאשר מחשבים את מכלול העלויות של רכישת רכב חדש קל להתעלם מההוצאות השוטפות הנלוות לתהליך. אבל בחישוב הכולל, עלות קילומטר ברכב חדש אומנם יכולה להיות גבוהה יותר עקב אובדן הערך, אך מצד שני רכיבים כגון תיקונים במוסך או ביטוח רכב ורישוי יכולים להיות זולים משמעותית עקב הטבות לאיבזור בטיחות נרחב או רמת זיהום אוויר נמוכה, קריטריונים שבדרך כלל הולכים יד ביד עם רכבים משנתונים מתקדמים יותר.

 

      ימי מכירות

אולי אחד מהפיתויים הגדולים ביותר בנושא של החלפת רכב. אירועים אלה בדרך כלל מתבצעים לקראת סוף או אמצע השנה בכדי להיפטר ממלאי קיים או למכור דגמים ספציפיים. ראשית, חשוב לזכור שזהו בראשיתו מהלך שיווקי שיכול להתאים לך או לא. בעבר היתה משמעות לשנת העליה לכביש, "שנת המודל". כיום, מחולק המחירון לחודשים ומחירו של רכב שעלה לכביש בינואר השנה שווה לחודש יותר מאחר אחיו שעלה לכביש בדצמבר של השנה החולפת. לכן, ציפייה לשנת הדגם החדשה רלוונטית בעיקר לאלה המחליפים רכב לעיתים תכופות, נאמר אחת לשנה. בבואך למבצע שכזה יש לברר האם ישנם תנאים מיוחדים לתשלום במזומן או באשראי, האם כלול אבזור בטיחותי מלא, האם יש תנאים מיוחדים לטרייד אין והאם ניתן לקבל הטבות מיוחדות כגון ביטוח רכב מקיף, לדוגמה.

 

      שינוי במצב המשפחתי או בהכנסה

נולד לכם ילד? הרכב הישן קטן מדי? ההכנסה החודשית עלתה משמעותית או לא עלינו קוצצה? שינויים שכאלה קורים בחיים ורובם מבורכים, אך כאשר אלו מתרחשים, יש לבדוק היטב את הצרכים החדשים שלך מהרכב החדש כדי לדעת בוודאות כי רכישה זו תעבור על הצד הטוב ביותר.

 

       הרכב לא תקין

רכב לא תקין ועלויות תיקון גבוהות הן בהחלט זרז להחלפת הרכב. במקרה שכזה, כמובן שעלות המכירה תהיה פחותה אך מצד שני ההוצאה בתיקון גדול לעיתים קרובות אינה מסתכמת בביקור אחד במוסך ותיקון חד פעמי.

 

      הזדמנות חד פעמית

אצבע על הדופק לעיתים תניב הזדמנות חד פעמית לרכישה רכב נהדר במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. הפיצו את הבשורה וחכו לפירות.

 

החלפת רכב היא בדרך כלל פעולה אותה כדאי לתכנן מראש. שימו לב לצרכים שלכם מהרכב ולעלויות הנלוות אליו, תכננו היטב את הקניה וכך רוב הסיכויים לצאת עם רכב טוב ביד.

כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש