הכול על צמיגים

צמיגי הרכב שלנו הם נקודות המגע היחידות של הרכב עם הכביש. לפיכך לצמיגים חשיבות יתרה בקביעת מידת יציבות הרכב בנהיגה בתוואי קשה, בכביש רטוב, בפניות וכדומה. צמיגים שאינם איכותיים פוגעים משמעותית בבטיחות הרכב ומסכנים את הנוסעים בו.
חשוב לבחור צמיגים איכותיים לרכב, לשמור עליהם ולהחליפם בעת הצורך. הנה לפניכם כל מה שצריך לדעת על מנת להבטיח שצמיגי הרכב שלכם בטיחותיים, איכותיים, ויתרמו את חלקם לשמירה על הנוסעים ברכב שלכם.

איך בוחרים צמיג?

צמיגי הרכב שלנו מגיעים במידה מסוימת. מידה זו מתאימה למתלי הרכב ולהיקף הגלגלים. כשבוחרים צמיגים חדשים לרכב הכרחי שיהיו אלה צמיגים במידה הנכונה. מידת הצמיג המתאימה לרכב מצוינת ברישיון שלו. מידה שכיחה לרכבים משפחתיים בארץ היא 205/60R16. מידה זו מציינת כי רחוב הצמיג 205 מ"מ, גובה דופן (או חתך) הצמיג היא 60% מרוחב הצמיג, וקוטר החישוק (ה"ג'אנט") הוא 16 אינצ'ים. האות R מציינת שהצמיג רדיאלי - כיום כל הצמיגים רדיאליים ולכן כולם מסומנים באות R.

לאחר שזיהינו את המידה הנכונה עבור הצמיגים שלנו, נוכל לבחור בין צמיגים חדשים או משומשים. אין מניעה לבחור בצמיגים משומשים, כל עוד הצמיג המשומש בן שנה או פחות, מצבו טוב בסך הכול, החריצים שבו לא נשחקו והם בעומק של לפחות שני מילימטרים.

בתחום הצמיגים, קשה לומר שצמיג יקר יותר הוא בהכרח איכותי יותר. חשוב לבדוק את אמינות החברה המייצרת, אורך החיים הממוצע של צמיגים מחברה זו, איכות האחיזה בכביש של הצמיג, ונתונים נוספים הזמינים במפרטים טכניים אצל בעלי המקצוע או באתרי האינטרנט של חברות הצמיגים.

איך שומרים על צמיגים איכותיים ובטוחים?

אחד הדברים החשובים ביותר שאתם יכולים לעשות על מנת לדאוג לנסיעה בטוחה ברכב שלכם הוא לשמור על לחץ אוויר תקין בצמיגים. מומלץ לבדוק את לחץ האוויר בכל הצמיגים אחת לשבועיים. יש למלא את הצמיגים באוויר בדיוק על פי הוראות היצרן (במרבית המכוניות תמצאו מדבקה על דופן דלת הנהג ובה מצוין לחץ האוויר המתאים לגלגלים הקדמיים והאחוריים).

ו... מומלץ מאוד לדאוג לגלגל ה"רזרבי" מדי פעם בעת מילוי האוויר, ככה שאם תצטרכו אותו הוא יהיה מוכן לשימוש.

איך יודעים שהגיע הזמן להחליף צמיג?

נהוג להמליץ על החלפת צמיגים אחת לשלוש או ארבע שנים, או אחת ל - 50,000 קילומטר, או אם מופיעים סדקים בגומי של הצמיג, או אם החריצים בצמיג נשחקו ועומקם פחות מ - 2 מ"מ. החלפה מוקדמת של צמיג נדרשת במקרה של נזק כגון חתך או שפשוף עמוק.

האם נכון שכדאי תמיד להחליף מספר זוגי של צמיגים?

בין שני צמיגים שונים מיצרנים שונים ישנם הבדלים שעשויים לפגוע ביציבות הרכב. לכן מומלץ להחליף או את כל ארבעת הצמיגים, או שניים קדמיים / שניים אחוריים, לצמיגים זהים מאותה חברה. אם מחליפים רק זוג צמיגים, לפי הנחיות משרד התחבורה את הצמיגים החדשים יותר יש להתקין מאחור (זאת מפני שבמקרה של פיצוץ צמיג מלפנים ניתן להגיב בעזרת ההגה).

ומה עם הצמיג הרזרבי?

אל תשכחו לתחזק גם את הצמיג הרזרבי, וודאו שהוא תקין, מלא באוויר, בלחץ מתאים ובטיחותי לשימוש. במקרה של תקר יש להשתמש בגלגל הרזרבי רק עד שתגיעו לאיש מקצוע שיתקן את התקר וישיב את הגלגל המקורי למקומו.
קבל הצעה לביטוח רכבביטוח רכב
קבל הצעה לביטוח רכב