מה חשוב לבדוק טרם רכישת רכב

רכישת רכב חדש מצריכה השקעה כלכלית לא מבוטלת עבור רוב האנשים וכן השקעת זמן לצורך חיפוש הרכב המתאים לנו. על מנת שלא נשים כספינו על קרן הצבי, חשוב מאוד, בעיקר במקרה בו אנו מעוניינים לרכוש רכב יד שניה, לבדוק היטב את הרכב ונתוניו.

פעמים רבות, ודאי קראתם בעיתון או שמעתם בחדשות על אנשים אשר רכשו רכבים ולאחר רכישתו גילו כי מדובר ברכב אשר עבר תאונה קשה והוחזר לכביש או ברכב בעל קילומטרז' שזוייף או אפילו רכב גנוב שהוחלפה לו מספר השלדה ומצאתם את עצמכם נופלים לעוקץ שממנו קשה לצאת.

אחת הדרכים הבטוחות לקנות רכב מיד שנייה הינה רכישת רכב מחברות ליסינג אשר חלק מעיסוקן הוא מכירת רכב. רכישת רכב בדרך זו, מבטיחה לכן שקט נפשי וידיעה כי הרכב טופל לפי דרישות היצרן, בנוסף רוב החברות הגדולות אף מעניקות אחריות של שנה על הרכב, כך שתדעו כי יש לכם גיבוי במקרה של תקלה. 

אם החלטתם לרכוש רכב מאדם פרטי הקפדה על הבדיקות הבאות, תעזור לכן למזער את הסיכון:

1.      ודאו כי האדם איתו אתם מדברים הינו בעל הרכב – ישנם סוחרי רכב אשר מנסים להסוות את עובדת היותם סוחרים ואומרים כי מדובר ברכב של אחותם, דודתם וכו'.

2.      בדקו את רישיון הרכב וראו האם הרכב שימש בעברו כרכב השכרה או ליסינג.

3.      בדקו שמספרי המנוע, הרישוי והשילדה תואמים בין הרישיונות לבין מה שנמצא ברכב.

4.      בידקו שלא מופיע ברישיון הפקדת סוחר או כפל רישיון – ככה תדעו כי מדובר בסוחר רכב.

5.      שאלו את המוכר פרטים רבים ככל האפשר על הרכב – מתי נקנה, היכן טופל, מה היה הטיפול האחרון והיכן בוצע, ואל תתביישו אף לבקש את פרטי הטיפול מהמוסך בו בוצע.

6.      בחנו את הרכב בעין, וראו האם ישנן דפיקות נראות לעין , האם הצבע נראה אחיד או שישנם פערים בצבע בין חלקי הרכב השונים אשר מעידם על עבודת צבע שנעשתה.

7.      בדקו האם הצמיגים במצב תקין או שחוקים.

8.      כנסו לרכב, הביטו סביבכם בדקו את המראה הכללי של הרכב ואת מצבו, בדקו את כל המתגים, הדליקו את המזגן, את האורות ובדקו שהכל עובד.

9.      בצעו נסיעת מבחן על הרכב ושימו לב האם הרכב נוסע חלק, האם ישנם רעשים או רעידות, בדקו את מרחק הבלימה.

לאחר שבדקתם את הרכב והחלטתם כי אתם מעוניינים ברכישתו, סכמו עם המוכר את המחיר המבוקש, וסכמו מראש מה קורה במקרה בו יתגלו ליקויים בבדיקה ומי יישא בעלות תיקונם. קחו את הרכב לבדיקה במכון בדיקה אותו אתם תבחרו, בשום פנים ואופן אל תוותרו על בדיקת הרכב במכון בדיקה מקצועי אשר יכול לעלות על תקלות וליקויים, אשר לא תוכלו לגלות בעין לא מקצועית. רצוי כי אתם תבחרו את המכון ולא המוכר, לא תרצו לגלות בדיעבד כי בעל מכון הבדיקה הוא קרוב של המוכר ושהם זייפו את נתוני הבדיקה.

חשוב מאוד לבצע בדיקת שעבוד על מנת לראות האם הרכב מעוקל או שיש עליו שעבוד, בדיקה זו ניתן לבצע דרך האינטרנט או בסניפי הדואר.

סיימתם את כל הבדיקות והרכב נמצא תקין? אל תשכחו לבצע העברת בעלות על הרכב ולבטח את הרכב בביטוח חובה ובמידת הצורך אף בביטוח מקיף והכי חשוב, תיהנו מהרכב החדש וסעו בזהירות.כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש