כיצד ייראה ענף תחזוקת הרכב בשנים הבאות?

במשך שנים רבות התנהל ענף תחזוקת הרכב על בסיס אותה תשתית ישנה המבוססת על מוסכים מורשים (על ידי יבואני הרכב) ומוסכים שאינם מורשים, מה שיצר יתרון מובהק וברור למוסכים המורשים. במקביל התפתחו מאוד הטכנולוגיות המשרתות את הרכבים, הן בהיבט של ניהול מרכזי של הרכב באמצעות מחשב והן במובן של טכנולוגיות הנעה חדשות כרכבים החשמליים. הרצון של משרד התחבורה לפתוח את הענף לתחרות גבוהה יותר, יחד עם הצורך להיענות לחידושים העצומים שחלים בתחום הרכב בעשורים האחרונים, דורשים שינויים מרחיקי לכת באופן שבה מנוהלת תחזוקת הרכבים שלנו. לפניכם כמה כיוונים ומגמות עתידיות.

מוסכי העתיד

משרד התחבורה פירסם בחודשים האחרונים מכרז לבניית תוכנית מתאר לניהול ענף הרכב בעשור הבא. הקו המנחה מאחורי התוכנית שתיווצר הוא הצורך לתת מענה לצרכי הענף המשתנים בעתיד הקרוב, ברמת קובעי המדיניות. כבר היום אנו חשים היטב את השינויים ברמה הטכנולוגית: הצורך במתן מענה בתשתיות ובמוסכים לרכבים משוכללים, לרכבים מונעי חשמל, לדלקים מפחיתי זיהום וכדומה. השינויים ידרשו, בין היתר התאמה של מוסכים לטכנולוגיות החדשות, ברמת הידע האנושי והציוד הטכני.

משרד התחבורה יוזם הקמת מוסכים מומחים

בניסיון לשבור את הקרטל של מספר יבואני רכב, השולטים בחברות הליסינג ובתחום המוסכים באמצעות המוסכים המורשים, מתכנן משרד התחבורה להכניס למערך מוסכים 'מומחים', שיפעלו ללא תלות ביבואן, אבל יתמחו ברכבים שהוא משווקים. בהכוונת משרד התחבורה, היבואנים יחוייבו להעניק את אותם משאבים של ידע וציוד גם למוסכים המומחים על מנת שאלה יוכלו לתת מענה מקצועי באותה רמה של מוסך מורשה יבואן. המשמעות היא שמי שמחפש מוסך קיה בתל אביב, יוכל לבחור בין מוסך מורשה לכמה מוסכי מומחים הקרובים למקום מגוריו, מבלי לפגוע באיכות הטיפול שיקבל. הדבר, שבודאי לא יעבור ללא התנגדות גדולה של היבואנים, אמור לשפר את התחרות – ובסופו של דבר להעניק לצרכנים טיפול איכותי ברכב במחירים זולים מאשר כיום.

מהם מוסכים ירוקים?

עוד מגמה חשובה שמגיעה אלינו באיחור קל אחרי מדינות המערב, הם המוסכים הירוקים. אלו הם מוסכים שעומדים בקריטריונים לתקן 14100ISO, שכותרתו מערכת ניהול סביבתי בתחום הרכב. מוסך סטנדרטי היום הוא מרחב מזהם מאוד, בין היתר בשל כמויות השמנים, הגזים והחומרים הרעילים שהוא משחרר לאדמה או לאוויר. התקן מתייחס גם לרמת הרעש שפוגעת באיכות הסביבה בעקבות פעילות המוסך ובבטיחות ושמירה על בריאות העובדים הנמצאים במגע עם חומרים רעילים ומסוכנים. יש היום בארץ כמה עשרות מוסכים שנמצאים בתהליך קבלת התקן כמוסכים ירוקים.
כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש