איך בוחרים בצורה נכונה צמיגים לרכב?

אחת לכמה שנים יש להחליף צמיגים לרכב. כיצד בוחרים את הצמיג ואיזה פרמטרים משפיעים על מחירו? בואו לקרוא במדריך קצר זה.

אחת לכמה שנים, נדרש כל נהג בישראל לבצע החלפה של הצמיגים ברכבו. הצמיגים ברכב הינם הגורם היחיד שמקשר את הרכב אל הכביש, או במילים אחרות, הם אלו שבסופו של דבר נושאים באחריות המלאה על פעולות הניהוג של הרכב – האצה, בלימה ולא פחות חשוב מכך גם אחיזת הכביש בסיבובים. לצמיגים תקינים חשיבות עליונה בכל מה שקשור לבטיחות הרכב ואין לזלזל בהם שכן כמאמר הסיסמא המוכרת מהרדיו – "צמיג תקין מציל חיים".

אך מה חשוב לבדוק כאשר בוחרים צמיגים לרכב?

ראשית כל, יש לבדוק את מידת הצמיג. לכל רכב צמיג במידה שונה, המתאימה בדיוק לגלגלים ולמתלים המותקנים בו. מידה זו רשומה ברישיון הרכב ואין להתקין צמיגים במידה שונה מהרשום ללא אישור ממשרד הרישוי. ברוב הרכבים בארץ, למעט רכבי שטח כבדים, טרקטורים או רכבי אספנות ישנים במיוחד, מידת הצמיג כתובה במבנה קבוע. מידה נפוצה ברכבים משפחתיים היא למשל 205/60R16. המשמעות – רוחב הצמיג הוא 205 מילימטרים. קוטר החישוק (ג'אנט) עליו יושב הצמיג – 16 אינטש'. המספר 60 מציין את גובה דופן הצמיג או ה-"חתך" בשפה המקצועית.

למידת הצמיג השפעה מהותית על מחירו של הצמיג. באופן כללי, צמיג בעל חתך נמוך יותר (למשל 40 במקום 60) יהיה יקר יותר מצמיג בעל חתך גבוה. גם רוחב הצמיג משפיע על המחיר, וגם כאן צמיג רחב יותר יהיה יקר יותר. לכן, השאלה הראשונה שישאל אתכם הפנצ'ר-מאכר לפני שיציע לכם סט צמיגים חדש תהיה באיזו מידת צמיגים מדובר. כדאי להתכונן לשאלה זו מראש ולהגיע לפנצ'ריה לאחר שבדקתם ברישיון הרכב את מידת הצמיגים הנכונה.

אך מעבר למידה, גם לדגם הצמיג עלולה להיות השפעה מהותית על המחיר. כיום קיים בישראל מגוון עצום של יצרני צמיגים לרכב ולנהג הממוצע לא תמיד קל לדעת איזה מהם הוא הטוב ביותר. לעיתים פערי המחיר בין צמיג מיצרן אחד לצמיג מיצרן אחר עשויים להגיע גם ל-250 אחוזים. קשה לקבוע על סמך מראה הצמיג מה איכותו ולכן ההמלצה הכללית היא לבחור בצמיג ממותג מוכר, שכן המותג מהווה סוג של תעודת אחריות שאכן הצמיג נבדק ועומד בתקני הבטיחות המחמירים.

כמו כן, חשוב לבדוק את תאריך הייצור של הצמיג. תאריך הייצוג של צמיגים לרכב פרטי מופיע בתוך אליפסה קטנה על דופן הצמיג והוא מורכב מארבע ספרות. שתי הספרות הראשונות הן המספר הסידורי של השבוע בשנה ושתי הספרות השניות מציינות את השנה. למשל – 0412 הוא צמיג שיוצר בשבוע הרביעי של שנת 2012, כלומר בסוף חודש ינואר. מומלץ לקנות צמיגים כשנה או פחות מתאריך הייצור שלהם ובכל מקרה אין לקנות צמיג שעברו שנתיים מיום ייצורו.

לסיכום, השקיעו בקשר שלכם עם הכביש. בדקו את תקינות הצמיג ושימו לב גם ללחץ האויר. השתמשו בטיפים שלעיל על- מנת להבטיח שהקשר שלכם עם הכביש יהיה יציב. בכך תוכלו להשיג גם חסכון בדלק והכי חשוב – לשמור על חייכם וחיי היקרים לכם בדרכים.

המאמר נכתב על-ידי carsforum.co.il
כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש