עורך דין תאונות דרכים: פיצוי במקרה של תאונת פגע וברח

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים משנת 1975 זכאי כל נפגע גוף לפיצוי. הנתבעת לצורך עניין זה תהיה חברת הביטוח המבטחת את הנהג המעורב. זאת ללא תלות באשמת הנהג. אולם ישנם מקרים בהם לא ניתן לתבוע על פי עקרון זה. בתאונת פגע וברח, למשל, בה לא ידועה זהות הנהג, לא ניתן, כמובן, לפנות לחברת הביטוח שלו.

על מנת למנוע את המעשה הפלילי החמור של תאונת פגע וברח, מגדיר החוק בברור ובצורה מפורשת את ההתנהגות הנדרשת מנהג המעורב בתאונת דרכים עם פגיעות גופניות. בין היתר יש לעצור מיד את הרכב, לבדוק את מצב הנפגעים ולהגיש סיוע, לדווח למשטרה, ולמסור פרטים, על פי דרישה, לכל מי שמעורב.

עורך דין תאונות דרכים העומד מול מצב משפטי בו לא ניתן לתבוע את החברה המבטחת הרלוונטית, יפנה לאופציה של קרנית. זוהי קרן ציבורית לנפגעי תאונות דרכים אשר הוקמה מכוח אותו חוק, לשם עניין זה. לצורך מימון פעילות הקרן, מופרש לטובתה חלק מהעלות של כל פרמיית ביטוח חובה. קרנית עוסקת בפיצוי בגין פגיעות גוף בלבד, ומתפקדת כחברת ביטוח לכל דבר ועניין, בתחום הספציפי של תאונות דרכים.

במקרים פשוטים, אין בעיה לאזרח מן המניין לתבוע את חברת הביטוח, או את קרנית, בהתאם לעניין. באתר הקרן מופיעים פרוצדורת התביעה וכל הטפסים הנדרשים. מוגדרת אף מסגרת זמן לתגובה ולתשלומי הפיצויים. אלא שלא תמיד הכל פשוט, ולא תמיד יקל על אותו אזרח להתמודד מול סירוב, ומול תואנות משפטיות שונות.

כשהעניינים הולכים לכיוון כזה, נדרשת מומחיות ושליטה ברזי החוק, בו ישנן, למשל, התפלפלויות מהי תאונת דרכים. לא כל פגיעה שאירעה תוך שימוש ברכב מנועי עונה להגדרה של תאונת דרכים. במקרה שלא – מנגנוני התביעה והפיצוי הם האחרים. במקרה של ספק, חובת ההוכחה היא על התובע: שהפגיעה אירעה עקב תאונת הדרכים, טיב ומהות הפגיעה, וכו'. במקרה של תאונת פגע וברח, עשוי התובע אף להידרש לספק ראיות לכך שעשה את המאמץ הראוי על מנת לאתר את הנהג ואת המבטח שלו. במהלך עניינים כזה – ברור שמוטב להיעזר בשרותיו של איש מקצוע – עורך דין מהתחום הספציפי של תאונות דרכים.  

במקום האירוע, מיד לאחר התרחשותו, חשוב לתעד את מירב הנתונים. החלפת פרטים עם כל המעורבים, פרטי עדים, צילומים ושרטוטים, וכל מה שיכול לשפוך אור על מה שקרה – חשוב. פעולות אלה מומלצות בכל אירוע תאונה, קל וחומר כשמדובר במקרה מורכב יותר של נהג שנטש את הזירה בניגוד לחוק. בשלב הבא, כאמור, יהיה נכון להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים. קודם כל כדי לוודא התנהלות נכונה שלא תפגע בסיכויי תביעה עתידית. אחר כך לשם ליווי מקצועי לאורך ההליך המשפטי.
כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש