הסחת דעת קטלנית – שימוש בסלולרי בעת הנהיגה

כיום, יותר מאי פעם בעבר, קיים לחץ מצד החברה "להישאר מחוברים" באמצעות מגוון מכשירי התקשורת. לכן, זה לא מפתיע שהשימוש בטלפון סלולרי בזמן הנהיגה הופך לבעיה הולכת וגוברת. תופעה טכנולוגית וחברתית זו היא אחד הגורמים המובילים לתאונות דרכים קשות שמסתיימות לעיתים לא רק ברכב פגוע, אלא גם בפציעות קשות או במוות.

העדויות לכך הן ברורות ומשכנעות. אפידמיולוגים, מפעילי סימולאטורים ומחקרים רבים בתחום מוכיחים שטלפון סלולרי ונהיגה, הוא שילוב מסוכן.

למרבה הצער, בעוד שרוב הנהגים מתייחסים לשימוש בטלפון הסלולרי בעת הנהיגה כבלתי מתקבל על הדעת, רבים מהנהגים עדיין עושים זאת. מחקרים בקנדה מצאו כי בכל זמן נתון נהג אחד מתוך עשרים נהגים משתמש בסלולרי בזמן הנהיגה. הסחת דעת בזמן הנהיגה היא זו שאחראית לכ-80% מתאונות הדרכים, והנהגים הצעירים מתחת לגיל 20 הם אלה שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר להתנגשויות של כלי רכב כתוצאה משימוש בסלולרי. המחקרים מראים כי עד כ-80% מהתאונות נגרמות כתוצאה משליחת מסרונים תוך כדי הנהיגה.

היעד של מערכת החינוך צריך להיות לא רק העלאת המודעות לגבי בעיות אלה, אלא גם לשכנע אנשים לשנות את מנהגי הנהיגה שלהם. יש הטוענים כי גם אנשי מקצוע אחרים יכולים להירתם למשימה זו.

לדוגמה, רופאי המשפחה. המטופלים מתייחסים לרופאי המשפחה כאל מומחים בתחום הבריאות והבטיחות, והם נמצאים בעמדה ייחודית שבכוחה להשפיע על המחשבות וההתנהגות של אנשים לגבי הבריאות והרווחה הכללית שלהם. לכן, הרופאים צריכים גם הם להירתם למשימה לחנך את המטופלים ולהעלות את המודעות שלהם לגבי הסחות הדעת בזמן הנהיגה. בעשותם כך ייצרו הרופאים הזדמנויות לשינוי נורמות חברתיות, להפיכת הכבישים שלנו לבטוחים יותר, ובסופו של דבר יסייעו בהצלת חיים.

כמה דוגמאות לנהיגה בחוסר תשומת לב שלא נגרמת על ידי אביזרים לרכב תקוליםאלא בגלל שימוש בסלולרי:

-          נהיגה כשרק יד אחת מונחת על הגה המכונית

-          הורדת העיניים מהדרך כדי לקחת את הסלולרי או כדי לחייג.

-          כשל בשמירת המבט על תנאי הדרך המשתנים ותשומת לב לסכנות שמסביב, בגלל הסחת הדעת שגורם השימוש בסלולרי.

-          הסחת דעת כתוצאה משיחה שנערכת בסלולרי (לפי מחקרים, כשהנהג מעורב בכל סוג של שיחה, במיוחד בשיחה שמעוררת רגשות, דעתו מוסחת).

בעיות בטיחות

לאחרונה, multi-tasking(ביצוע מספר משימות בו זמנית), הופך למיומנות נפוצה מאוד בזמן הנהיגה. נהגים אוכלים, משתמשים במחשב הנייד, מדברים בטלפון, ומנסים לעצור את הילדים ברכב מלהתקוטט. כל הסחת דעת יכולה להיות מסוכנת, אם היא נוטלת את תשומת הלב שלכם מהכביש.

נהיגה היא אחת המשימות התובעניות ביותר שאנו עושים, ועדיין נהגים רבים מתייחסים אליה כאל פעילות משנית.

מחקרים הוכיחו זה מכבר שלמעט פרקי זמן קצרים ביותר, מעשה הנהיגה לא תופס את כל תשומת הלב של הנהגים. שוחרי בטיחות יכולים להדגיש שוב ושוב שנדרשת 100% תשומת לב לנהיגה, אבל זה לא יקרה.

בקיצור, אנחנו הנהגים מחלקים את תשומת הלב שלנו. ככה המוח שלנו מחווט. כאשר אנחנו נוהגים, העדיפות הראשונה שלנו צריכה להיות תשומת לב לנהיגה, אבל אנחנו צריכים ללמוד להתמודד עם הסחות הדעת כחלק ממלאכת הנהיגה.

מתי אנחנו יכולים להוריד את העיניים מהכביש, ולכמה זמן? האם יש לנו מספיק זמן ללגום מים מהבקבוק, להשתמש באחד מאותם אביזרים לרכב, למשל, להחליף תחנה ברדיו, להוריד את המבט ולראות את שם תחנת הרדיו? ובכן, נהגים צריכים לענות בהצלחה על שאלות אלה על בסיס של "מרגע לרגע".
כל הזכויות שמורות © פגוש, 2008
פורטל ביטוח רכב פגוש